Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łaszczowie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy poświęconej postaci generała Józefa Hallera i jego Błękitnej Armii. Jednostka ta powstała 4 czerwca 1917 r. we Francji Od października 1918 roku dowodził nią gen. Józef Haller. W 1919 roku 70 tys. Armia Hallera – zwana od koloru mundurów Błękitną Armią - powróciła do Polski, gdzie weszła do struktur odradzającego się Wojska Polskiego. Za walkę o niepodległą Polskę generał Józef Haller zastał odznaczony Orderem Orła Białego i Virtuti Militari.

Galeria zdjęć zaprezentowanych na wystawie nawiązuje do motta, jakie przyświecało generałowi w walce o Polskę:
,, Jak dotąd nie będę miał nigdy celów innych na oku, jak tylko dobro Ojczyzny. Chcę pracować tylko i jedynie dla dobra Polski całej, której wolność, zjednoczenie, własne wybrzeże morskie i niepodległość całkowitą muszą wywalczyć i zapewnić wojska polskie”.
Wystawę przygotowaną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie można oglądać do 2 marca 2018 r.

 

Serdecznie zapraszamy!

Więcej zdjęć na facebooku ...