Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łaszczowie

W dniach 07 – 14 czerwca 2018 roku w naszej szkole gościliśmy grupę młodzieży ze szkoły partnerskiej w Horb. Bogaty program wymiany został w pełni zrealizowany a sprzyjała nam również pogoda. Po powitaniu zaproszonych gości w Suścu przez dyrektora szkoły Pana Artura Bednarskiego odbyła się gra w paintball. Następnego dnia zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Stare Miasto w Lublinie. Wiele radości dostarczył uczestnikom ,,dzień ucznia”, podczas którego młodzież polska przygotowała swoim kolegom poczęstunek oraz zaprosiła do Zamościa, gdzie zwiedzili przepiękną Starówkę. Kolejnym punktem wymiany był spływ kajakowy po rzece Wieprz, podczas którego mogliśmy podziwiać krajobraz Roztocza. Nasi koledzy z Horb zapoznali się ponadto z funkcjonowaniem przejścia granicznego w Hrebennem zwiedzając tamtejszą placówkę straży granicznej. Celem głównym organizowanych wymian jest integracja młodzieży zwłaszcza poprzez realizowane wspólne projekty. Tak też było w tym roku, gdzie zostały zrealizowane następujące przedsięwzięcia zaprezentowane w czasie posumowania wymiany: nauka tańca, plakat wymiany, nauka piosenki, uszycie maskotki oraz przedstawienie ,,Czerwony kapturek”.

W czasie tegorocznej wymiany nie zabrakło akcentów związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie zaprzyjaźnionych szkół wspólnie wykonali sto flag polskich i niemieckich oraz odtańczyli nasz polski taniec narodowy, jakim jest polonez.
Nie możemy oczywiście zapomnieć o stałym punkcie wymiany, czyli meczu piłki nożnej podczas którego emocje sięgają zenitu. I tym razem tak było gdyż remis (9:9) wymagał rzutów karnych. Ostatecznie wygraliśmy wynikiem 4:3 i w ten sposób puchar został w Łaszczowie.
Wszystko co dobre szybko się kończy. Podobnie było z wymianą, ale pozostały wspomnienia, zdjęcia, prezenty i nadzieja na szybkie spotkanie.

Do zobaczenia w przyszłym roku w Horb!